چرا اینجایید…؟!

شمایی که به این صفحه برخورده‌اید به احتمال قوی یکی از کسانی هستید که از معایب تلفن‌های سانترال به ستوه آمده‌اید و به دنبال راه جایگزینی گشته‌اید.

به عنوان مثال در شرکت خود یک نیروی جدید استخدام کرده‌اید و برای اینکه بتوانید شماره‌ی داخلی جدیدی داشته باشید نیاز به حضور یک متخصص داشته‌اید تا برایتان کابل کشی کند و این موضوع شما را با چالش‌ها و هزینه‌های فراوانی رو به رو کرده است.

و یا شرکتی هستید که تماس‌های ورودی و خروجی زیادی دارد و با وجود سیستم سانترال مدام درگیر اشغالی‌های تلفن بوده‌اید و …

آیا این مشکلات راه حلی دارد؟ و آیا شما با آمدن به این صفحه به راه حل رسیده‌اید؟

بتبریک می‌گویم، بله خوشبختانه شما آدرس را درست آمده‌اید!

تاریخچه‌ای کوتاه…

از اواخر قرن بیستم (حدود سال 1995) بود که بشر رفته رفته ایده‌ی تلفن اینترنتی را توسعه داد. همانطور که می‌دانید بعد از ظهور اینترنت، در ابتدا مردم با ایمیل با یکدیگر در سراسر نقاط دنیا ارتباط برقرار می‌کردند.

وقتی وارد قرن 21 شدند و جهان را با سرعت غیر قابل توصیفی در حال پیشرفت دیدند جاه طلبانه‌ترین ایده برایشان ارتباط لحظه‌ای با سراسر دنیا بود و به این فکر افتادند که چطور می‌توانند در لحظه و از طریق اینترنت صدای یکدیگر را بشنوند…؟!

در ادامه با هم به بررسی چیستی ویپ، نحوه‌ی کار آن و همچنین مزایایی که برای ما ایجاد خواهد کرد، می‌پردازیم.

ویپ (VOIP) چیست؟

همانطور که از حروف بزرگ واژه‌ی VOIP پیداست، این کلمه یک مخفف است از عبارت Voice Over Internet Protocol یا تلفن تحت شبکه که این روزها با نام‌های تلفن اینترنتی یا IP Phone در بازار به فروش می‌رسد.

اگر بخواهیم به زبان ساده آن را تعریف کنیم ویپ انتقال دیتای صدا از یک IP به یک IP دیگر از طریق شبکه است که با هدف کاهش هزینه‌های مکالمه‌های راه دور و همینطور تماس‌های بین المللی اختراع شده است.

بنابر مقاله‌ای که در سال 2022 توسط سایت معتبر سج منتشر شده است، میزان پیشرفت علم در همین چند سال قرن 21 بیشتر از کل تاریخ بوده است. به همین ترتیب است که ما در عصری زندگی می‌کنیم که اطلاعات با سرعتی باورنکردنی در حال رد و بدل شدن هستند.

با وجود تلفن‌های هوشمند و ظهور اپلیکیشن‌های در دسترسی مثل واتساپ، تلگرام، اینستاگرام و… که امروزه از یک کودک سه چهار ساله تا یک فرد کهنسال از آن استفاده می‌کنند، ممکن است سیستم VOIP برای افراد عادی چندان عجیب و غریب به نظر نرسد اما مهم منشأ به وجود آمدن آن و کاربرد آن در دنیای امروزه است.

ویپ (VOIP) چگونه کار می‌کند؟

همانطور که گفته شد ویپ سینگال‌های صوتی را بین دو آدرس IP جا به جا می‌کند. به این منظور لازم است که سیگنال‌ها را تبدیل به بسته‌های فوق العاده کوچک صوتی کند که بتوانند در مسیر شبکه قرار بگیرند و یک به یک از طرف فرستنده وارد کانال ارتباطی شوند و به دست گیرنده برسند و بسته‌ها باز شوند و به شکل صدا در بیایند.

در واقع فرآیند به این صورت است که سیگنال صوتی فشرده می‌شود، از طریق شبکه به آدرس مد نظر ارسال می‌شود و سپس سیگنال از حالت فشرده خارج می‌شود و به دست گیرنده می‌رسد.