شبکه

روتر چیست؟ و چگونه کار میکند؟

روتر دستگاهی است که بین اینترنت و دستگاههای موجود در خانه یا محل کار شما که به اینترنت متصل می شوند ارتباط برقرار می کند. همانطور که از نام آن پیداست ، ترافیک بین دستگاه ها و اینترنت را “هدایت” می کند.

روتر چیست؟

 

روترها چگونه کار می کنند؟

 

یک مکان معمولی دارای طیف وسیعی از دستگاه های متصل به اینترنت است – رایانه های شخصی ، تبلت ها ، تلفن های هوشمند ، چاپگرها ، تلویزیون های هوشمند و … با روتر این دستگاه ها یک شبکه تشکیل می دهند.

روتر ترافیک اینترنت ورودی و خروجی را در آن شبکه به سریعترین و کارآمدترین روش هدایت می کند و با اینکار تقسیم اینترنت بهتر انجام میشود.

زمانی میشه که تعداد دستگاهی که به اینترنت خانه یا محل کار زیاد میشود نیاز است که داده مدریت شودند و برای اینکار به روتر نیاز داریم که مشکلی برای اطلاعات پیش نیاید.

 

فرق بین روتر و مودم چیست؟

 

فرق بین روتر و مودم چیست؟

 

روتر و دستگاه های شما تنها اجزای موجود در شبکه خانگی یا محیط کار شما نیستند. مودم نیز وجود دارد.

در واقع ، بدون مودم ، تنها چیزی که در اختیار دارید شبکه محلی شماست و هیچ دسترسی به اینترنت ندارد و فقط به اینترنت داخلی خودتون دسترسی دارید.

وظیفه مودم دریافت اینترنت از شرکت ارائه دهنده اینترنت می باشد و بعد از دریافت اینترنت رو به روتر منتقل میکند.

انواع شبکه های کامپیوتری: TAN-PAN-MAN-LAN-WAN

انواع مختلف روتر چیست؟

 

وقتی صحبت از روترها می شود ، فقط دو نوع وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

روتر های بی سیم:

روتر بی سیم بدونع کابل به مودم متصل می شود. با این کار می توانید از اینترنت اطلاعات را دریافت کرده و اطلاعات را به آنها منتقل کنید. سپس روتر با استفاده از آنتن های داخلی شبکه Wi-Fi خانگی شما را ایجاد و ارتباط برقرار می کند. در نتیجه ، همه دستگاه های موجود در شبکه خانگی شما به اینترنت دسترسی دارند.

روتر های سیمی:

روتر سیمی از طریق اتصالات سیمی مستقیماً به رایانه متصل می شود.

آنها معمولاً درگاهی دارند که برای ارتباط با اینترنت به مودم متصل می شود و از طریق کابل ارتباط برقرار میشود.

تفاوت IPv۴ و IPv۶ چیست؟

چه چیز هایی در روتر مهم است و باید به آن توجه کرد؟

 

اکثر ارائه دهندگان خدمات اینترنت (ISP) به شما یک روتر و یک مودم – یا ترکیبی از این دو -به شما میدهند و بعد از گدشت مدتی این روتر و مودم بدرد شما نمیخورد و نیاز دارید خودتان خرید کنید و باید به نکات زیر توجه کنید.


قدرت بالای سیگنال WiFi: 

در خانه یا محل کار تعداد زیادی موانع و جود دارد که جلوگیری میکند که سیگنال های وای فایی به درستی به دستگاه مورد نظر برسد و برای اینکار بهتر است که به دنبال روتری باشید که بتواند تمام سیگنال هایش رو به تمام نقاط خانه یا محل کار ارسال کند.


نوع و تاریخ فناوری WiFi:

تکنولوژی روتر با گذشت زمان تغییر کرده است. مطمئن شوید که روتر دارید که از آخرین فن آوری استفاده می کند و سیستم عامل آن را به روز کرده است. MU-MIMO یکی از این فناوری های جدید است.

مخفف فناوری چند کاربره ، چند ورودی ، چند خروجی است. این اجازه می دهد تا روترهای Wi-Fi به طور همزمان با چندین دستگاه ارتباط برقرار کنند. این زمان انتظار را کاهش می دهد و سرعت شبکه را بهبود می بخشد.


امنیت WiFi:

هکرها می توانند به شبکه خانگی شما نفوذ کرده و بدافزارها و ویروس ها را در دستگاه های شما نصب کنند.

داشتن روتر که از سطح شبکه محافظت می کند می تواند به شما در برابر حملات سایبری در ورودی کمک کند.

به دنبال روتر باشید که دارای ویژگی های امنیتی داخلی باشد ، مانند به روزرسانی خودکار ، قرنطینه دستگاه های متصل شده و به روزرسانی سیستم عامل و… انجام دهد.


کنترل کردن WiFi:

درحال حاضر روتر های جدید تخصص خواصی برای کنترل و تنطیم کردن ندارند و خیلی از روتر های جدید حتی میتوانید از شبکه مهمان یا شبکه کودک ایجاد کنید و انها را مدیریت کنید.


سیسکو چیست؟


امیدوارم که مقاله روتر چیست؟ و چگونه کار میکند؟ مورد استفاده قرار گرفته باشد. اگر سوالی یا پیشنهاداتی دارید در زیر در قسمت نظرات بهمون بگید.

محمدرضا کیانی

حدود 5 سالی هست توی حوزه برنامه نویسی وب و موبایل فعالیت میکنم و همچنین علاقه مند به تولید محتوا هم هستم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا