سانترالشبکه

سانترال چیست؟ + کاربردهای سانترال

سانترال چیست؟ در شرکت ها و مجموعه هایی که بخش های مختلفی نظیر بخش فروش، پشتیبانی و … وجود دارد ارتباط آنها به واسطه خطوط داخلی صورت می گیرد. باید در نظر داشت که با تلفن معمولی نمی توان خطوط داخلی ایجاد نمود و برای اینکار می بایست از سیستم تلفن سانترال کمک گرفت. کارکرد سیستم تلفن سانترال به این شکل است که قابلیت اتصال چند خط را داشته و به بخش های مختلف قابل تقسیم است. به این معنی که می توان خطوط مختلف با داخلی های مختلف را بصورت متمرکز یا پراکنده در اختیار داشت.

بررسی فنی تلفن سیسکو 7940G

تشریح عملکرد سیستم تلفن سانترال

فرض کنید با شرکتی تماس گرفته اید که دارای داخلی های مختلف از قبیل بخش فروش، پشتیبانی، مدیریت و خدمات پس از فروش می باشد. شما در هنگام تماس با شماره اصلی آن شرکت تماس می گیرید و به واسطه منشی تلفنی که با سیستم تلفن سانترال قابل ایجاد است به داخلی مورد نظر راهنمایی و هدایت می شوید. حال اگر کار شما با بخش فروش بوده و به اشتباه با بخش پشتیبانی تماس گرفته باشید این امکان وجود دارد که شخص مورد تماس شما را به داخلی فروش متصل نماید. در صورت نبود چنین سیستمی می بایست از ابتدا نسبت به تماس اقدام می نمودید. در ادامه به مجموعه ویژگی ها و قابلیت های سانترال اشاره خواهیم کرد.

 

سانترال چیست ؟

 

ویژگی ها و قابلیت های سیستم تلفن سانترال

سیستم تلفن سانترال دارای ویژگی ها و قابلیت های متعددی است که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد:

  • سیستم تلفن سانترال می تواند بصورت شبانه روزی عمل کرده و به اپراتور نیازی ندارد.
  • سیستم تلفن سانترال از امنیت شبکه بالایی برخوردار می باشد.
  • امکان برقراری تماس های داخلی در سیستم تلفن سانترال مقدور است.
  • از نظر سخت افزاری، بهینه بوده و از نظر هزینه مقرون به صرفه است.
  • توسط کامپیوتر می توان وضیعت لحظه ای شبکه را مانیتور کرد.
  • امکان برقراری ارتباط با خارج از سیستم نیز وجود دارد.

 

معایب سیستم تلفن سانترال چیست

  • توسع پذیری کمتر در قیاس با سیستم هایی نظیر VoIP
  • وجود محدودیت در استفاده از تجهیزات سازگار با یکدیگر
  • نیاز به سیم کشی های مجزا برای سیستم تلفن سانترال

 

بررسی فنی تلفن سیسکو 7960G

 

انواع سیستم تلفن سانترال

سانترال ها از لحاظ ظرفیت دو دسته هستند که به دسته کم ظرفیت و پرظرفیت تقسیم می شوند. در دسته کم ظرفیت، خط تلفن ها شامل حداکثر 8 خط شهری و تعداد 24 خط داخلی می شود. دسته پرطرفیت سیستم تلفن سانترال نیز تعداد خطوط و داخلی بالاتری را در اختیار قرار داده و ساختار نسبتا متفاوتی با دسته کم ظرفیت دارد.

 

امکان ارتباط داخلی رایگان و سریع

سانترال یک مرکز مخابراتی است که تمامی خطوط مخابراتی را در یک تلفن برای شما جمع آوری می کند. سانترال همچنان می تواند با ایجاد خطوط داخلی متفاوت، کارمندان شرکت را نیز با هم مرتبط کند.

به این ترتیب یک شماره ی اختصاصی داخلی به یک کارمند یا اتاق اختصاص داده می شود که مدیریت شرکت یا هر یک از کارمندان می توانند با گرفتن شماره ی داخلی با آن ارتباط برقرار کنند.

تعداد خطوط داخلی که سانترال به شما عرضه می کند معمولا بیشتر از خطوط تلفنی است که به آن متصل کرده اید. مثلا یک سانترال که ۳ خط شهری به آن متصل می شود می تواند ۸ خط داخلی به شما عرضه کند.

 

سانترال چیست؟

 

تلفن گویا سانترال چیست؟

دیگر مزیت تلفن سانترال وجود منشی تلفنی اتوماتیک یا همان تلفن گویا است. فرقی ندارد که شرکت شما بزرگ است یا کوچک، به هر حال شما بخش های متنوعی دارید که این سیستم شما را از استخدام یک نیروی انسانی بی نیاز می کند.

برای مثال شرکتی که دارای بخش های گوناگونی اعم از بخش فروش، خدمات پس از فروش، مدیریت داخلی و… است را در نظر بگیرید. با استفاده از منشی تلفنی می توانید تعیین کنید تماس گیرندگان با شماره گیری یک کد مورد نظر به  بخش مورد نظرمتصل شوند.

منشی تلفنی همچنان این امکان را برای مشتریان شما به وجود می آورد تا درصورتیکه اپراتورهای شما در دسترس نیستند پیام و سوالات خود را برای شما ضبط کرده تا هروقت که اپراتورها امکان پاسخ گویی داشتند با آن ها تماس گرفته.

 

انواع دستگاه سانترال چیست؟

 دستگاه های سانترال به دو دسته ی کم ظرفیت و پر ظرفیت دارند. 

سانترال کم ظرفیت:

سانترال کم ظرفیت معمولا برای شرکت های کوچک مورد استفاده قرار میگیرد. این نوع دستگاه  موجود در بازار به دو دسته ی کلی تقسیم می شود. دسته ی اول  امکان اتصال ۳ خط شهری و دسته ی دوم ۶ خط شهری را دارد. همچنین به ترتیب تا ۸ و ۱۶ خط داخلی را پشتیبانی می کنند.

از امکانات خطوط سانترال کم ظرفیت می توان به قابلیت نصب کارت نمایشگر اشاره کرد که امروزه برای تلفن های اداری امری الزامی است.

سانترال پر ظرفیت:

دسته ی دوم سانترال پر ظرفیت است که در شرکت های بزرگ و ادارات دولتی پر کاربرد است. این تلفن امکان پشت خط ماندن چندین کاربر رو به شما می دهد. حداقل خطوط تلفنی ورودی به سانترال پر ظرفیت ۹۶ و حداکثر آن ۶۴۰ است.

دیگر امکانات سانترال پر ظرفیت قابلیت نصب کارت های VOIP است. دیگر قابلیت این دستگاه سانترال این است که قابلیت نصب خطوط شهری دیجیتال و آنالوگ را همزمان دارد.

 

برای خرید و اطلاعات بیشتر با بخش فروش شرکت کیمیا شبکه ارتباط حاصل بفرمایید. شماره تماس: 03191002131

محمدرضا کیانی

حدود 5 سالی هست توی حوزه برنامه نویسی وب و موبایل فعالیت میکنم و همچنین علاقه مند به تولید محتوا هم هستم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا