دسته‌بندی نشدهشبکه

تفاوت IPv۴ و IPv۶ چیست؟

اولین پروتکل اینترنت (یا IP) در دهه ۱۹۷۰ ساخته شد. از آن زمان به بعد آدرس‌های IP به کامپیوترها و وسایلی اجازه می‌دهند تا با یکدیگر در اینترنت ارتباط برقرار کنند. اما در حال حاضر دو نسخه از این پروتکل وجود دارد: IPv۴ و IPv۶.

IPv۴ هنوز پروتکل استاندارد اکثریت گسترده اینترنت (IPv۴)است و برای اولین بار در سال ۱۹۸۱ ساخته شد.

تفاوت IPv۴ و IPv۶ چیست؟ چرا ما هنوز بعد از 40 سال هم از این پروتکل استفاده می‌کنیم؟ آیا به این دلیل است که IPv۶ هیچ مزیت برتری نسبت به IPv4 ندارد؟

 

IP آدرس چیست؟

تفاوت IPv۴ و IPv۶ چیست ؟

آدرس IP یک “مکان” دیجیتالی است که به دستگاه های دیجیتال امکان برقراری ارتباط را می دهد. بدون آدرس IP معتبر ، رایانه ها به سادگی نمی توانند که چگونه از طریق اینترنت ارتباط برقرار کنند با هم دیگر زیرا نمی دانند کجا را باید جستجو کنند.

آنچه که در یک آدرس IP عملا وجود دارد، رشته‌ای از اعداد است که به هر وسیله اختصاص داده می‌شوند و که با یک دیگر متفاوت است. IP هایی می‌تواند استاتیک یا پویا باشد، و آی پی استاتیک یک آدرس است که تغییر نمی‌کند و آی پی پویا یک آدرس است که انعطاف‌پذیرتر و خودکار تغییر میکند.

 

تفاوت IPv۴ و IPv۶ چیست؟

تفاوت IPv۴ و IPv۶ چیست ؟

IPv4 یک آدرس عددی 32 بیتی است در حالی که IPv6 یک آدرس  128 بیتی و هگزادسیمال است و محدودیت IPv4 حدود 4.3 میلیارد آی پی است و به دلیل کمبود آی پی تا چند سال آینده ، IPv6 معرفی شد که این محدودیت برداشته شد.

واقعیت هایی درباره IPv4

تفاوت IPv۴ و IPv۶ چیست ؟

تقریباً چهار دهه پس از اولین معرفی ، پروتکل IPv4 میگذرد.

  • Ipv4 اولین بار در سال 1981 راه اندازی شد
  • این یک پروتکل 32 بیتی است که از چهار عدد از 0 تا 255 تشکیل شده است و هر یک با یک نقطه از هم جدا می شوند
  • احتمالاً هزاران بار آنها را دیده اید بدون اینکه حتی متوجه شوید و معمولاً اینگونه به نظر می رسند – 184.75.216.21
  • هر وب سایت و دستگاه آنلاین یک آدرس IP دارد

واقعیت هایی درباره IPv6

تفاوت IPv۴ و IPv۶ چیست ؟

  • Pv6 از آدرس های 128 بیتی استفاده می کند
  • یک آدرس IPv6 بسیار پیچیده تر از IPv4 است ، به جای نقطه ، به صورت هگزادسیمال نوشته می شود و با استفاده از دونقطه : از هم جدا می شود
  • یک نمونه معمولی و کوتاه نشده از آدرس IPv6 ممکن است به این شکل باشد – 4003: 0ef4: 0006: 0053: 0200: 9d1e: 0590: 8145

 

چرا باید از IPv4 مهاجرت کنیم به IPv6 ؟

هنگامی که IPv4 برای اولین بار در اواخر دهه 1970 ایجاد شد ، بیش از 4 میلیارد آدرس در دسترس بود. به نظر میرسید  که یک عدد باورنکردنی باشد و اما 40 سال رشد گسترده اینترنت و همچنین افزایش بسیار زیاد تعداد دستگاه های متصل به اینترنت ، ای پی ها محدود شد و باعث شد که به فکر ایجاد پروتکل جدید باشند که IPv6 به وجود امد که این مشکل را برطرف کرد.

 

IPv6 در مقابل IPv4

فناوری پشت IPv6 دارای چندین مزیت محسوس و قابل توجه است. برای مبتدیان ، در حالی که IPv4 باید به صورت دستی یا از طریق DHCP (پروتکل پیکربندی میزبان پویا) پیکربندی شود ، IPv6 از پیکربندی خودکار پشتیبانی می کند.

این بدان معنی است که دستگاه ها به محض اینکه بتوانند یک روتر IPv6 پیدا کنند ، می توانند به طور خودکار یک آدرس ایجاد کنند.

IPv6 همچنین از آدرس دهی چندپخشی پشتیبانی می کند که با ارسال بسته های فشرده تر به چندین مقصد به طور همزمان ، پهنای باند را کاهش می دهد.

برای جریانهای رسانه ای (به ویژه ویدئوی با کیفیت بالا) این ویژگی منحصر به فردی است. همچنین برای IPv6 امکان اتصال همزمان به چندین شبکه وجود دارد.

مزایای IPv6:

340 تریلیون تریلیون تریلیون آدرس وجود دارد که بیشتر از IPv4 که 4.3 میلیارد آی پی است

شبکه های IPv6 قابلیت پیکربندی خودکار را فراهم می کنند

پشتیبانی از آدرس دهی چندپخشی

می‌تواند به چند شبکه متصل شود.
بنابراین ، اگرچه شباهت هایی بین این دو وجود دارد ، IPv6 انعطاف پذیرتر ، قدرتمندتر و بی نهایت آی گی برخوردار است ، اما آیا IPv6 سریعتر و ایمن تر از IPv4 است؟

کدام سریعتر است : IPv4 یا IPv6 ؟

 

پاسخ درستی برای این سوال وجود ندارد. یک سو تفاهم رایج وجود دارد که، درست به این دلیل که جدیدترین پروتکل است، IPv۶ سریع‌تر از IPv۴ است.

مطمئنا این روش برای سریع‌تر بودن ساخته شده‌است، اما در آزمون‌های عملکرد دنیای واقعی نتایج کاملا قطعی نبوده اند.

در حقیقت یک وبلاگ امنیتی چندین آزمایش را انجام داد و دریافت که هر دو پروتکل نتایج سرعت مشابهی را ارایه دادند و IPv۴ در واقع IPv۶ را در برخی موارد شکست داد.

درست است که این کار در سال ۲۰۱۶ بر می‌گردد و ممکن است در عرض چهار سال گذشته باشد، اما هنوز ثابت می‌کند که چون IPv۶ هنوز در مراحل اولیه خود است، هنوز به اندازه کافی از سرعت قطعی برای تضمین ارتقا فوری برخوردار نیست.

هنگامی که برابرد می شود که سرعت  IPv۴ از IPv۶ کمتر است، تصور می‌شود که IPv۶ به دلیل نبود ترجمه آدرس شبکه (NAT)سریع‌تر عمل می‌کند. برای این است که:

  • شرکت های مخابراتی نمی توانند آدرس های IPv4 منحصر به فرد را به همه مشترکان ارائه دهند
  • ترافیک IPv4 که به شبکه های مخابراتی برخورد می کند ، با چندین NAT مواجه می شود که می تواند منجر به تاخیر شود
  • بسته های IPv6 روی کاغذ سریعتر تحویل داده میشود

امیدوارم مقاله تفاوت IPv۴ و IPv۶ چیست؟ مورد استفاده تون قرار گرفته باشد و به مرور زمان این مقاله کامل تر میشود. نظرات و پیشنهادات خودتون رو در زیر این مقاله بنویسید.

گرد آورنده
HideMyAss

محمدرضا کیانی

حدود 5 سالی هست توی حوزه برنامه نویسی وب و موبایل فعالیت میکنم و همچنین علاقه مند به تولید محتوا هم هستم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا