واژه نامه

خیلی از اوقات پیش می‌آید که در حال خواندن مقاله‌ای هستید که در آن از اصطلاحی تخصصی استفاده شده است که شما معنی آن را نمی‌دانید، در این مواقع می‌توانید با مراجعه به واژه نامه کیمیا شبکه تعریف مختصری از آن واژه پیدا کنید و همچنین می‌توانید با کلیک روی لینک آن واژه توضیحات مفصل آن را در مقاله‌ای جداگانه بخوانید.

 

اینترنت

اینترنت یک شبکه جهانی تشکیل شده از کامپیوترهای مختلف است که از یک پروتکل ثابت به نام IP پیروی می‌کند. ابزار مورد استفاده برای برقراری چنین ارتباط جهانی‌ای سرورها، سوییچ‌ها و روترهایی هستند که در سطح شبکه مستقر شده‌اند تا آمد و شد اطلاعات به صورت کارآمد صورت پذیرد.

  • ستون فقرات اینترنت

ارائه دهندگان خدمات اینترنت ردیف 1 (ISP) شبکه های فیبر نوری پرسرعت خود را به یکدیگر متصل می کنند تا ستون فقرات اینترنت را ایجاد کنند که ترافیک را به طور موثر در بین مناطق جغرافیایی جابجا می کند.

  • آدرس آی پی

آدرس IP مجموعه ای منحصر به فرد از اعداد یا ترکیبی از حروف و اعداد است که به هر دستگاه در یک شبکه IP اختصاص داده می شود تا سوئیچ ها و مسیریاب ها بتوانند بسته ها را به مقصد صحیح تحویل دهند.

  • IPv6

IPv6 آخرین نسخه پروتکل اینترنت است که تعداد آدرس‌های IP ممکن را از 4.3 میلیارد آدرس IPv4 به 340 تریلیون تریلیون افزایش می‌دهد تا آدرس‌های منحصربه‌فردی را برای هر دستگاهی که احتمالاً به اینترنت عمومی متصل می‌شود، در خود جای دهد.

 

مرکز اطلاعات (Data Center)

مراکز اطلاعات، امکاناتی در سطح لایه فیزیکال هستند  که شرکت‌ها از آن‌ها برای نگهداری برنامه‌ها و اطلاعات حیاتی تجاری استفاده می‌کنند و از امکانات متمرکز و درون محل به استقرار لبه‌ای و خدمات عمومی ابری در حال تبدیل شدن هستند.

  • زیرساخت های فوق همگرا (HCI)

زیرساخت های فوق همگرا محاسبات، ذخیره سازی و شبکه را در یک سیستم واحد ترکیب می کند و اغلب در مراکز داده استفاده می شود. شرکت‌ها می‌توانند یک دستگاه را از یک فروشنده انتخاب کنند یا نرم‌افزار ابرهمگرایی سخت‌افزاری را روی سرورهای جعبه سفید نصب کنند.

Firewall

فایروال های شبکه به عنوان دفاع محیطی اولیه برای اکثر سازمان ها ایجاد شدند، اما از زمان ایجاد آن، این فناوری تکرارهای زیادی را ایجاد کرده است: پروکسی، حالت، برنامه وب، نسل بعدی.

  • فایروال نسل بعدی (NGFW)

فایروال‌های نسل بعدی از محیط‌های شبکه دفاع می‌کنند و شامل ویژگی‌هایی برای بازرسی ترافیک در سطح خوب می‌شوند، از جمله سیستم‌های جلوگیری از نفوذ، بازرسی بسته‌های عمیق، و بازرسی SSL که همگی در یک سیستم ادغام شده‌اند.